2023-12-13
Od niedzieli, 10 grudnia, trwa wymiana uczniowska we francuskim Metzu. Prezentujemy relację uczestniczek. 

Dzień pierwszy:
Naszą francuską Erasmusową przygodę zaczęłyśmy w niedzielę o 4 rano na lotnisku Ławica. Do Metz udałyśmy się samolotem przez Frankfurt do Luksemburga, po którym oprowadziła nas nasza kochana polonistka pani Beata Stefaniak. Po południu udałyśmy się pociągiem do Metz, gdzie część z nas ulokowała się w hotelu, a niektórzy u rodzin.
Dzień drugi:
Dzisiaj udałyśmy się do College Jules Lagneau w Metz. Poznałyśmy nasze korespondentki i każda z nas udała się z nimi na dwie lekcje. Zwiedziłyśmy szkołę i zostałyśmy ugoszczone w stołówce. Byłyśmy także w archiwum, dowiedziałyśmy się jak się przechowuje stare dokumenty oraz ćwiczyłyśmy kaligrafię piórem gęsim.
Dzień trzeci:
Dzisiaj zaczęliśmy dzień wspólnym śniadaniem z wszystkimi uczestnikami Erasmusa. Następnie odbył się pokaz talentów francuskich uczniów. Udaliśmy się też na wybrane przez nas lekcje. Po lunchu pojechaliśmy do domu Paula Verlaina, poznaliśmy jego życiorys i twórczość, recytowaliśmy też jego wiersze. Wzięliśmy udział w grze miejskiej w okolicach katedry i starego miasta. Po zwiedzaniu poszliśmy na jarmark świąteczny, gdzie próbowaliśmy różnych smakołyków: pieczonych kasztanów, owoców w czekoladzie i tradycyjnych ciast.