24 września 202161 867 68 12sekretariat@spolecznajedynka.pl

Nadszedł czas na krótkie podsumowanie szachowych aktywności w Społecznej Jedynce.

Wiele placówek edukacyjnych postanowiło w tym roku ograniczyć dostęp uczniów do zajęć pozaszkolnych z uwagi na zagrożenie epidemiczne, ale nie Społeczna Jedynka. Mając na uwadze z jednej strony zdrowie dzieci a z drugiej chęć zapewnienia im edukacji szachowej, szkoła opracowała odpowiednią do sytuacji strategię działania. W okresach wzmożonej aktywności wirusa w otoczeniu, zajęcia odbywały się zdalnie, natomiast kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwalała, dzieci uczyły się szachów w murach szkoły z zachowaniem ściśle określonych decyzją Dyrektora obostrzeń sanitarnych. Decyzja kontynuacji programu szachowego już trzeci rok z rzędu umożliwiła wielu uczniom rozwój logicznego myślenia oraz podniesienie swojej siły gry.

Ogólny opis zajęć szachowych

Większość uczestników naszych zajęć szachowych to dzieci, które uczęszczają na lekcje przede wszystkim po to, aby pograć w szachy z rówieśnikami i skorzystać z porad instruktora. Oprócz tego, sesje podczas których uczniowie grają w szachy między sobą przeplatane są treningiem rozwiązywania zadań szachowych oraz wspólnymi analizami rozmaitych zagadnień taktyki i strategii szachowej na przykładzie prawdziwych rozgrywek. Praca dzieci nad zadaniami i ich sukcesy w rozgrywkach z rówieśnikami nagradzane są zdobywaniem przez nie punktów w ramach szkolnego systemu rankingowego. W tym roku szkolnym na wyróżnienie za dobre wyniki w ramach swoich grup zasługują:

 • Grupa 1: Aleksander Biliński (rank. 1348), Adam Kruger (1190) i Nina Michałek (1096)
 • Grupa 2: Mikołaj Jesztak (1197), Adam Bernaczyk (1110)) i Leon Stolarski (1104)
 • Grupa 3: Wojciech Howaniec (1659), Borys Napiórkowski (1546) i Bartłomiej Jasiński (1520)
 • Grupa 4: Zuzanna Fuglewicz (1296), Joanna Kruger (1134) i Antoni Dawidek (1060)

Szkolna Liga Szachowa

Poza zajęciami szkolnymi, dzieci przez większość roku szkolnego rywalizowały regularnie między sobą w ramach szkolnej ligi szachowej. Walka o jak najlepsze wyniki w ramach ligi była zacięta i pełna emocji do samego końca. Ostatecznie najlepsi okazali się być:

 1. Borys Napiórkowski (24,5/30 pkt.)
 2. Bartłomiej Jasiński (24/30)
 3. Tymoteusz Jarlaczyk (22,5/30)

4-6. Mieczysław Baranowski (21,5/30)

Marcin Marciniak (21,5/30)

Hubert Czyrkowski (21,5/30)
Awanse do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów

W tym roku szkolnym po raz pierwszy raz w historii szkoły nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Młodzików, które były pierwszym etapem eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików w szachach. Turniej odbył się w drugiej połowie czerwca 2021 w Sypniewie, k. Piły. W grupie chłopców do lat 9 do Mistrzostw Międzywojewódzkich awans mogło uzyskać zaledwie 10 najlepszych uczestników z całego województwa i niebywałym sukcesem było to, że aż dwójka awansujących to byli uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Jasiński (5 m-ce) i Borys Napiórkowski (6 m-ce). Świetnie poradził sobie także Wojciech Howaniec, który ukończył mistrzostwa na 10-tej lokacie w grupie chłopców do lat 11 i tym samym również wywalczył sobie awans do kolejnego etapu rozgrywek, który odbędzie się na połowie października w Łazach.

Grupa do lat 9: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5730922383015936/results/9

Grupa do lat 11: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5678005366030336/results/9

Udany start w Tarnowie Podgórnym

Bardzo dobrze będziemy również wspominali udział naszych uczniów w otwartym turnieju juniorskim, który odbył się w maju 2021 r. w Tarnowie Podgórnym. W turnieju wzięła udział imponująca liczba 62-óch uczestników, z czego aż trzech naszych uczniów zakończyło turniej w ścisłej czołówce: Bartłomiej Jasiński (1 m-ce), Wojciech Howaniec (2-mce) i Hubert Czyrkowski (6 m-ce).

Link do wyników turnieju: https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5757533664837632/results/6

Nowe kategorie szachowe

Wymienione wyżej turnieje to jedyne zawody w jakich nasi uczniowie grali podczas tego roku szkolnego na żywo. Pandemia skutecznie uniemożliwiła dzieciom rywalizację na żywo. Nie mniej jednak, nie przeszkodziło to naszym wychowankom w zdobyciu wyższych kategorii szachowych:

 • Wojciech Howaniec – norma na III kat. szachową
 • Borys Napiórkowski – norma na III kat. szachową
 • Bartłomiej Jasiński – norma na IV kat. szachową
 • Hubert Czyrkowski – norma na IV kat. szachową
 • Antoni Mikuła – norma na V kat. szachową (po raz drugi)
 • Mieczysław Baranowski – norma na V kat. szachową
 • Antoni Jesztak – norma na V kat. szachową

Ponadto, Wojciech Howaniec jako pierwszy uczeń w historii Społecznej Jedynki uzyskał międzynarodowy ranking FIDE o wartości 1022 przez co plasuje się na 4974-tym miejscu wśród wszystkich aktywnych polskich graczy.

Link do profilu Wotjka na stronie FIDE: https://ratings.fide.com/profile/21097879

Inne sukcesy uczniów

Pomijając sukcesy wspomniane powyżej, które są bardzo łatwo mierzalne z uwagi na to, że bazują na zdobyciu konkretnego miejsca w turnieju, chciałbym wyróżnić tych uczniów, którzy dokonali największych postępów w tym roku. W pierwszej kolejności składam gratulację Aleksandrowi Bilińskiemu, który niewątpliwie zasługuje na tytuł najlepszego ucznia Społecznej Jedynki wśród zerówkowiczów. W drugiej kolejności na uwagę zasługuje ogromny postęp w grze Zuzanny Fuglewicz, która wysunęła się nieoficjalnie na pewną drugą pozycję wśród dziewczynek ze Społecznej Jedynki, tuż za Konstancją Kuhn. Po trzecie, jestem pod wrażeniem postępu jakiego dokonali Leon Stolarski, Tymoteusz Jarlaczyk, Antoni Dawidek i Marcin Marciniak – cała czwórka tych chłopców kończy ten rok szkolny z siłą gry znacząco wyższą od tej z którą go zaczynała. Ponadto na uwagę zasługuje zaangażowanie w turniejach online Mikołaja Jesztaka, Jakuba Lipieckiego, Tomasza Syrycy, Antoniego Mikuły, Stanisława Lipieckiego, Mieczysława Baranowskiego i Antoniego Jesztaka. Za czarnego konia pierwszej grupy uważam Dorotę Płachtę, która deptała Ninie Michałek po piętach i która to udowodniła podczas zajęć, że ma potencjał do tego, aby grać bardzo dobrze w szachy.

Plany na rok szkolny 2021/2022

  W kolejnym roku szkolnym planujemy utworzenie co najmniej czterech grup zajęciowych (poniedziałki i środy), tak aby każdy uczestnik mógł chodzić na zajęcia z uczniami grającymi w szachy na podobnym poziomie.  Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli nam na przeprowadzenie większości zajęć stacjonarnie, natomiast jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy również przygotowani na zorganizowanie sesji szachowych online. Z pewnością będziemy kontynuowali coweekendowe rozgrywki online oraz damy uczniom możliwość rywalizacji w ramach szkolnej ligi szachowej. Chciałbym, aby przyszły rok szkolny został zakończony Mistrzostwami Szkoły, które odbędą się na żywo w murach szkoły. Poza tym, jak co roku, planujemy udział w wielu turniejach szachowych i mam nadzieję, że zawalczymy w najbliższym roku szkolnym o awans do Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Szkół Podstawowych – uważam, że nasza drużyna ma potencjał na dobry wynik. Poza rywalizacją szachową, oczekuję września, aby móc towarzyszyć każdemu naszemu uczniowi w jego szachowej przygodzie niezależnie od tego czy gra on lub ona w turniejach szachowych czy też nie. W końcu głównym celem naszych zajęć jest wspomożenie ogólnego rozwoju uczniów, a w drugiej kolejności cieszymy się z sukcesów sportowych tych zawodników, którzy próbują swoich sił w zawodach. 

Instruktor szachów SSP1

Marek Simon

Dane kontaktowe

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 
im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu
Społecznego Towarzystwa Oświatowego

ul. Grunwaldzka 154, 60-309 Poznań
tel. 61 867 68 12

e-mail: sekretariat@spolecznajedynka.pl
bezpośredni telefon do świetlicy: +48 730 389 328

KONTO: Santander 40 1090 1346 0000 0000 3403 4262

KRS: 0000061987

Znajdź na stronie

  

38125FBD 42A4 4CAC A090 99A537196995

 

fundusze

logo ose large

 

Współpracujemy z:   pobrany plikAD30B839 890D 4A91 A457 CE93C65F064F