2024-04-10
Powroty absolwentów do szkolnych murów są rozmaite. 
Niektóre na chwilę, inne przy okazji odprowadzenia młodszego rodzeństwa, jeszcze inne opatrzone wcale nie tylko kurtuazyjną rozmową w szkolnym korytarzu – a także takie, którym towarzyszy herbata ze szkolnej kawiarenki.
Kochamy wszystkie z nich! 
Są też takie powroty, jak Magdaleny Cymerys pracującej na co dzień w Komisji Europejskiej jako urzędniczka Dyrekcji Generalnej „Badania i Innowacje”.
To był jeden z tych absolwenckich powrotów, którym towarzyszyło przekazywanie eksperckiej wiedzy – i to z pierwszej ręki.
W ramach inicjatywy „Back to school” Magdalena dzieliła się swoimi doświadczeniami pracy w KE, wyjaśniała zawiłości unijnych struktur, opowiadała o swojej ścieżce zawodowej i wyczerpująco odpowiadała na pytania.
W spotkaniach, które miały miejsce 27 marca brali udział uczniowie klas siódmych i ósmych – w ramach doradztwa zawodowego – oraz… trzecioklasiści, którzy poznali wiele ciekawostek o Unii Europejskiej.
Inicjatywa „Back to school” opiera się na wizytach urzędników Komisji Europejskiej (a także innych instytucji UE) w szkołach, najczęściej tych, których są absolwentami.
Podczas spotkań z uczniami i uczennicami przybliżają ideę integracji europejskiej, rozmawiają na aktualne tematy dotyczące Unii Europejskiej i dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych.