2024-05-07
Dokładnie za tydzień odbędą się majowe wywiadówki – ale zanim zgromadzimy się w salach lekcyjnych, zaprosimy rodziców naszych uczniów i uczennic na wykład nietuzinkowy – i to z wielu powodów.
„Cyfrowa królicza nora. Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym” będzie wyjątkowy – bo traktujący o wyjątkowo ważnej kwestii i prowadzony przez wyjątkowego gościa.
Tym razem w świat zagrożeń w sieci wejdziemy dalej niż kiedykolwiek wcześniej dzięki profesorowi Jakubowi Andrzejczakowi.
O swoim doświadczeniu nasz prelegent pisze następująco:
„Przez ostatnie lata docierałem do najciemniejszych stron sieci, do głębokich jej czeluści, starając się powrócić do rzeczywistości z wiedzą, która odpowiadać będzie na pytanie, gdzie naprawdę są młodzi ludzie, jak wykorzystują świat cyfrowy i w jak niebezpieczne środowiska wchodzą”.
 „Przypłaciłem to groźbami w stosunku do mnie i mojej rodziny, stalkingiem i realną obawą o utratą moich profili społecznościowych i wszystkich materiałów, z którymi dzielę się z Państwem od lat”.
 „Prawdziwa pasja pozwala nam jednak wychodzić z takich sytuacji bogatszymi o nowe doświadczenia. Łącząc je z prowadzonymi przeze mnie badaniami naukowymi oraz analizami świata cyfrowego, pragnę podzielić się tą wiedzą z Wami”.
Podczas wykładu usłyszymy:
o specyfice rzeczywistości online,
– o cyfrowych gettach,
– o potrzebach, jakie zaspokajają młodzi w tej przestrzeni,
– o relacjach, jakie powinniśmy budować w celu minimalizowania zagrożeń związanych z zagłębianiem się dzieci i młodzieży w cyfrowych, króliczych norach.
Cały plan zebrania przedstawia się następująco:
– 17:00 – „Cyfrowa królicza nora” – wykład w sali gimnastycznej
– 18:15 – spotkania z wychowawcami w klasach
– 19:00 – indywidualne konsultacje z nauczycielami (prosimy o umawianie się poprzez wiadomości na Librusie).