Patronką naszej szkoły, od 10.11.1994 jest Matka Urszula Ledóchowska.
Matka Urszula Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 r. W wieku 21 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie. Stamtąd w 1907 roku wyruszyła do Petersburga – gdzie zajmowała się pracą wychowawczą wśród dziewcząt i działalnością apostolską. Po wybuchu I wojny światowej przeniosła się do Skandynawii, opiekując się tam m.in. polskimi sierotami. Po wojnie papież Benedykt XV zatwierdził na jej prośbę Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa Konającego. Założycielka Urszulanek Szarych, jak nazywa się popularnie siostry tego zgromadzenia od koloru noszonych przez nie habitów, zmarła 29 maja 1939 r. w Rzymie i tam została pochowana. Świętość m. Urszuli Bóg potwierdził rozmaitymi łaskami i cudami, które otrzymali ludzie proszący ją o wstawiennictwo. Beatyfikowana została przez Jana Pawła II w Poznaniu 20.06.1983 r. W maju 1989 – w pięćdziesiątą rocznicę śmierci – jej doczesne szczątki wróciły do Polski, do Pniew pod Poznaniem, gdzie ma siedzibę dom macierzysty Zgromadzenia, którego zręby materialne i duchowe tam właśnie tworzyła. Sześć lat temu bł. Urszula Ledóchowska została ogłoszona współpatronką archidiecezji poznańskiej – obok św. Stanisław Biskupa i Męczennika oraz bł. Bogumiła. Matka Urszula została kanonizowana w Rzymie: 18 maja 2003. Działalność Świętej Urszuli Ledóchowskiej stanowi inspirację dla pracy wychowawców i opiekunów młodzieży. W naszej szkole staramy się wprowadzić w życie mądrości zawarte w sentencjach św. Urszuli Ledóchowskiej:
- „Uczmy nasze dzieci pracować, kochać pracę…”
-
„Grzeczność do wszystkiego się przyda.”
- „Powinniśmy zapomnieć tym, co było i rękę wyciągniętą do zgody chętnie przyjąć.”
- „To nie sztuka trudnych dzieci się pozbyć, ale trudne do poprawy doprowadzić – oto zadanie wychowawców.”
Staramy się uczyć nasze dzieci pracy, która w efekcie daje satysfakcję i radość z dobrze wykonanego zadania. Wpajamy dzieciom zasady dobrego wychowania, kultury osobistej,
umiejętności życia w zgodzie z drugim człowiekiem, okazywania przyjaźni, sympatii. Nie unikamy trudnych zadań. Poprzez codzienną pracę staramy się dawać młodzieży wiarę we własne możliwości, siłę do pokonywania trudów, umiejętności i wiedzę, która zapewni im w przyszłości jak najlepszy start w dorosłe życie. Postać św. Urszuli może być wzorem, ideałem Nauczyciela, wychowawcy, Polaka, człowieka głęboko wierzącego, niosącego Boga wszędzie i każdemu.
Opracowanie Grażyna Szymkowiak