3 października 202361 867 68 12sekretariat@spolecznajedynka.pl

Powoli wchodzimy w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Poniżej prezentuję książki, które  umilą nam  czas oczekiwania na  Boże Narodzenie. Niektóre z nich na pewno wprowadzą nas w temat przygotowań, inne przypomną, co jest w tych dniach najważniejsze, a być może będą i takie, które skłonią nas do refleksji.

Zacznijmy  od początku.

“Historia Świętej Rodziny”, Geraldine McCaughrean

Zachariasz był szczęśliwym człowiekiem. Miał żonę, którą bardzo kochał, dobrą pracę i udane życie. Cieszył się każdym dniem i każdą nocą. Codziennie rano witał świat serdecznym uśmiechem. Jednak Zachariasz nosił w sercu pewien smutek: nie miał dzieci, a bardzo - och, jak bardzo - chciał mieć syna...


“Misja Archanioła Gabriela”, Jadwiga Kubieniec

Pan Bóg powierza Archaniołowi Gabrielowi bardzo ważne zadanie. To wielka tajemnica! Czy sobie poradzi? Gabriel wierzy, że z Bożą pomocą wszystko się powiedzie…

Książki, które każdego dnia systematycznie będą nas prowadziły do najpiękniejszych świąt w roku.

 

"Tajemnica Bożego Narodzenia", Jostein Gaarder

"Tajemnica Bożego Narodzenia", to 24 rozdziały czytane po jednym każdego dnia. Dokładnie tak, jak Joachim otwiera codziennie jedno okienko ze swojego tajemniczego adwentowego kalendarza, który dostał od siwowłosego księgarza. Każdy dzień, każde otwarte okienko i ukryta tam kartka przenosi nas w czasie i przestrzeni.  Zamiast czekoladek dostajemy piękną opowieść, która przybliża nam tajemnicę świąt Bożego Narodzenia.

 

“A w wigilię przyjdzie niedźwiedź”, Janosch

Dwadzieścia cztery historyjki na święta Bożego Narodzenia – po jednej na każdy dzień aż do Wigilii. Wigilijny Niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. W lesie przy żłóbku spotykają się znane z poprzednich książeczek postaci: mały Tygrysek, wielki Niedźwiedź, Maja Papaja, Kacperek Gadułka i inni. Piękna opowieść o tym, że trzeba się dzielić, wspomagać w biedzie i nieszczęściu.

 

“Wierzcie w Mikołaja”, Lotta Olson, Benjamin Chaud

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Na początku adwentu wszędzie możemy spotkać  postać Świętego Mikołaja, który  mieszka w Laponii i rozdaje prezenty.  Za nim jednak ulegniemy urokowi tej postaci, warto sięgnąć do źródła, do  książek o prawdziwym Mikołaju, biskupie, który żył bardzo dawno temu.  Wsławił się dobrocią oraz  życzliwością i dlatego został zaliczony w poczet świętych. A 6 grudnia, to  jego święto patronalne.

“Święty Mikołaj”, Jarosław Mikołajewski

Był biskupem, a przedstawiany jest jako duży krasnal z czerwonym nosem, w czerwonej czapie i pelerynie, z długą brodą. Każdego roku widujemy go w sklepach, na ulicach i w telewizji, ale tak naprawdę, to nie można zobaczyć go nigdzie. Można go poczuć. Znaleźć w prezentach, w uśmiechu, w dobroci. Usłyszeć w biciu serca, w modlitwie. Urodził się i mieszkał w kraju, gdzie śnieg pada rzadko lub wcale, ale Mikołaj najbardziej kojarzy nam się właśnie ze śniegiem.

 

“Święty Mikołaj z Miry”, Eliza Piotrowska

Zapraszamy do miłej i pożytecznej lektury! Okazuje się, że ze świętymi też można się pośmiać, a przy okazji brać z nich przykład. Książeczka oparta jest na faktach z biografii świętego Mikołaja.

Ten prawdziwy raczej stroni
od hałasu i zamętu,
nie ma worka z prezentami,
nie ma żadnych dokumentów.
Nie ma wypchanego brzucha,
pobielanych brwi i wąsów,
nie ma sani, reniferów,
tylko sobą jest po prostu.
E. Krzyżanek

 

Tym, którzy wierzą w istnienie Świętego Mikołaja polecam prawdziwe  kompendia wiedzy opisujące  ze szczegółami codzienne jego życie, a także przybliżające cały proces przygotowań do mikołajowego ‘sezonu’. Zachęcam również sceptyków  do lektury tych książek - może pod ich wpływem  zmienią zdanie...


“Święty Mikołaj. Świat w obrazkach”,  Emilie Beaumont

Wszystko, czego dzieci zawsze chciały dowiedzieć się o Świętym Mikołaju, znajdą właśnie w tej książeczce. Poprzez nastrojowe i zabawne ilustracje dowiedzą się, czym przez cały rok zajmuje się Święty Mikołaj. Przekonają się również, jak wyglądają przygotowania do jego podróży po święcie w magiczną noc, kiedy to przynosi prezenty grzecznym dzieciom.

 

“Święty Mikołaj zna się na świętach”, Marla Fraze

 

Czy nie zastanawiało was czasem, skąd Mikołaj wie, że już śpicie? Czy ma on dość czasu, by sprawdzić, które dzieci były grzeczne, a które nie? I czy mu wiadomo, co naprawdę niegrzeczne dzieci zbroiły? Takich pytań, na które dotąd nie znaliście odpowiedzi, jest znacznie więcej. Ta książka wam na nie odpowie. Dowiecie się z niej, jak to się dzieje, że Święty Mikołaj rok w rok przychodzi do was z prezentami. Poznacie też jego różne sekrety.


 

“Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja” Mauri Kunnas

Mały skrzat Jaś ma świetny pomysł - chce obdarować prezentami Świętego Mikołaja! Tymczasem w wiosce pod górą Korvatunturi, gdzie mieszka Święty Mikołaj i gdzie docierają listy od dzieci z całego świata, trwają gorączkowe przygotowania do świąt. Jaś też ma pełne ręce roboty!

 

Urok świąt Bożego Narodzenia jest tak wielki, że wszyscy pisarze chcą o nich pisać. Proponuję przyjrzeć się  tym  najbardziej znanym - klasykom literatury.

 

“Boże Narodzenie w Bullerbyn”, Astrid Lindgren, Ilon Wikland  

Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach. Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia...


“Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”, Astrid Lindgren, Ilon Wikland  

Lotta z ulicy Awanturników tyle potrafi! Gwizdać  pomagać chorym ludziom, i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat. No, może czasem coś jej się pomyli i na przykład Nisiek wyląduje w śmietniku. Ale za to, kiedy Jonas i Mia-Maria rozpaczają, że na święta nie będzie choinki, bo zabrakło ich w całym mieście - Lotta dokonuje rzeczy niemożliwej!

„Dziadek do orzechów i Król Myszy”,  E.T.A. Hoffmann

„Dziadek do orzechów i Król Myszy” E.T.A. Hoffmanna to jedna z najpoczytniejszych wciąż klasycznych powieści dla dzieci. Utrzymana w baśniowej, pełnej fantastycznych zdarzeń atmosferze, opowiada o niesamowitych przygodach dziewczynki, o tym, jak jej zabawki ożywają, a księciem ich krainy zostaje Dziadek do Orzechów.  Książkę  zdobią piękne ilustracje Jana Marcina  SZANCERA.

 

Paddington i świąteczna niespodzianka”. Michael Bond

 

Paddington nie może się doczekać Bożego Narodzenia i wizyty w Zimowej Krainie Cudów. Być może uda mu się także zajrzeć do warsztatu Świętego Mikołaja i odkryć, jak się robi ulubioną marmoladę. Najpierw jednak czeka go mnóstwo przygód, gdy zgubi się na Biegunie Północnym…

“Listy od Świętego Mikołaja”, J.R.R. Tolkien

Co roku w grudniu dzieci J.R.R Tolkiena otrzymywały kopertę ze znaczkiem z Bieguna Północnego. Wewnątrz znajdował się list napisany dziwnym charakterem pisma, ozdobiony rysunkami. Były to listy od świętego Mikołaja, który opisywał swój dom i przyjaciół, a także wesołe lub budzące trwogę wydarzenia na dalekiej północy. 
“Listy Świętego Mikołaja” to zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia.

 

“Jak czekać na święta Bożego Narodzenia”, Joana Krzyżanek

To książeczka, której bohaterami są Małgosiai Antoś, którzy z niecierpliwością czekają na święta. Za ich przyczyną dzieci dowiedzą się co to jest adwent, kim był święty Mikołaj, a także ile można zrobić ciekawych rzeczy, nim zaświeci wigilijna.

 

“Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie”, Joanna Krzyżanek

W Starym Knedelkowie pachniało już świerkowymi drzewkami, czerwonym barszczykiem i pierniczkami.

W powietrzu rozchodziła się ta nieuchwytna, najwspanialsza na świecie woń... woń zbliżających się świąt. Cecylka Knedelek i gąska Waleria pochłonięte były gorączkowymi przygotowaniami do świąt, podobnie jak pozostali mieszkańcy miasteczka. Wydawało się, że nic nie zakłóci tego przedświątecznego czasu, a jednak...

 

“Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Jedzenie i świętowanie”, Joanna Krzyżanek

Dlaczego miodowe pierniki pachną?
Co jeść, aby być zdrowym jak rybka?
Co zrobić, by nie opadły igły z choinki?
Zajrzyj do „Poradniczka Gabrysi
i Kajtka”, a wszystkiego dowiesz się.

Każda szanująca się  seria książek musi mieć w swoim repertuarze przynajmniej jeden świąteczny tytuł.
Seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

 

“Tajemnica szafranu”, Martin Widmark, Hellena Willis

Z supersamu w Valleby skradziono cały zapas szafranu, najdroższej przyprawy świata. Święta Bożego Narodzenia są zagrożone – trudno je sobie wyobrazić bez szafranowych bułeczek! Lasse i Maja oferują pomoc w odnalezieniu sprawcy, ale kierownik sklepu wyprasza ich za drzwi. Na szczęście już wcześniej zdążyli poczynić szereg obserwacji.

“Tajemnica pływalni”, Martin Widmark, Hellena Willis

W święta Bożego Narodzenia w Valleby odbywają się zawody pływackie. Pływalnia pęka w szwach. Wszyscy chcą zdobyć odznakę pływacką oraz obejrzeć skoki do wody mistrza olimpijskiego Rackego Bolindera. Gdy jednak ten, po spektakularnym skoku z trampoliny, nie wynurza się z wody, a chwilę później okazuje się, żez szafek w holu poznikały kosztowności, Lasse i Maj rozumieją, że będą mieli pracowite święta...

 

“Tajemnica hotelu”, Martin Widmark, Hellena Willis

W dzień Wigilii do hotelu w Valleby przyjeżdża wyjątkowo zamożna rodzina. Państwo Jonatanowie mają ze sobą chińskiego jamnika jabłkowego, który kosztuje fortunę i jest ich oczkiem w głowie. Tego samego wieczoru pies znika! Na szczęście w pobliżu są Lasse i Maja, którzy od razu rozpoczynają śledztwo.

Seria “Martynka” i “Basia”

Dziewczynki: Martynka i Basia dzielą się swoimi świątecznymi historiami.

 

“Martynka i gwiazdka”, Gilbert Delahaye

“Basia i Boże Narodzenie” , Zofia Stanecka

 

Seria “Zuźka D. Zołzik pierwszakiem”

“Pada śnieg, pies się wściekł’’, Barbara Park

Zbliża się Gwiazdka i w sali numer 1 trwają radosne przygotowania. Dzieciaki będą nosić czapeczki elfów! I śpiewać kolędy. Tylko jak Zuźka ma się cieszyć, skoro Maja ciągle jej gra na nerwach? A do tego jeszcze podczas losowania na klasowe mikołajki Zuzi trafia się pewna znana wam skarżypyta! Ale może to okazja, by dać Mai DOKŁADNIE to, na co zasługuje…

Seria “Mała czarodziejka”

“Czarodziejka Lili i świąteczna magia”, Knister

 

Lili tak naprawdę nie jest czarodziejką. Jednak pewnego dnia znajduje niezwykłą księgę należącą do roztrzepanej czarownicy Surulundy Knorks.
Z ciekawości postanawia wypróbować kilka zaklęć. Lili, zniechęcona przedświątecznym szaleństwem postanawia wypróbować swoje magiczne zdolności w centrum handlowym. Aż trudno uwierzyć, co wyczaruje!

Seria “Elfomania”

“Elf i pierwsza gwiazdka”, Marcin Pałasz  

Boże Narodzenie - pierwsze w życiu Elfa! Duży i Młody postanawiają spędzić ten czas wraz ze swoim czworonogim przyjacielem w Biestrzykowie, w gronie rodzinnym. Od samego początku wszystko jednak idzie nie tak jak powinno. Niepokojące wydarzenia mnożą się w coraz szybszym tempie, a domownicy nie wiedzą, że najgorsze dopiero przed nimi... Jedno jest pewne: tej Wigilii nie zapomną nigdy!

Serie o psach “Zaopiekuj się mną” i “Mój niesforny szczeniak”

 

“Samotne święta Oskara”, Holly Webb

Hania nie ma zbyt wiele czasu na opiekę i zabawę ze swoim pupilem, ukochanym psiakiem Oskarem gdyż przygotowuje się do świątecznego przedstawienia i często chodzi na próby. Oskar z tego powodu jest bardzo osamotniony i czuje się zaniedbany. Nie wie, dlaczego Hania nie chce się już nim opiekować.

Seria “Mój niesforny szczeniak”

“Świąteczne psoty urwisa”, Holly Webb

Tytuł mówi sam za siebie! Bo przecież Jack Russell Terrier to mały pies, ale wielki charakter! Chociaż te małe, żwawe psy wyhodowano jako rasę myśliwską, świetnie nadają się też na domowych ulubieńców. Są bardzo odważne i wierne, a przede wszystkim pragną być w centrum uwagi!


 

Wszyscy czekamy na święta, wszyscy czekamy na prezenty. Pamiętajmy, że ”najlepsze prezenty to te, które mają specjalne znaczenie i dlatego, kto je daje, i dla tego, kto je dostaje”. Do takiego wniosku doszedł ulubieniec dzieci, Franklin i trudno byłoby w tej kwestii nie zgodzić się z nim.  

 

“Franklin i prezent świąteczny”, Paulette Bourgeois, Brenda Clark

Mały żółw pobawił się chwilę pacynkami od cioci Harriet. Rozmyślał przy tym o prezentach, które od niej dostawał. Wszystkie były wspaniałe. W jaki sposób ciocia wybierała te rzeczy?

 

“Tekla”, Krystyna Śmigielska

Jagódka jest małą, rozkapryszoną dziewczynką. Kiedy rozpakowując świąteczną paczkę, znajduje w niej starą, używaną lalkę zamiast nowej, wymarzonej Barbie, wpada w złość. Wkrótce jednak przekona się, że ta z pozoru zwyczajna lalka potrafi sprawiać... "małe cudziki". A na imię jej Tekla. Mądra i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni.


“Rózga”, Grzegorz Kasdepke

Dzieci często słyszą, że zamiast prezentu powinny dostać rózgę pod choinkę. Tymczasem często rózgę należałoby dać dorosłym. Co kryje się pod tytułem "Rózga"?Niezwykłe, przewrotne, wzruszające i mądre opowiadanie Grzegorza Kasdepke o dziecięcych marzeniach i ich urzeczywistnianiu nieraz okupionym wyrzeczeniami.

 

Myślę, że biblioteczna oferta książkowa, którą zaprezentowałam jest bardzo bogata i każdy znajdzie tu coś ciekawego. Listę  zamyka  specjalna pozycja, taka której  “magia [...] przekracza granice wieku – choć jej subtelny urok w pełni docenią przede wszystkim dorośli”.

 

“Wigilia Małgorzaty”, India Desjardins

Wzruszająca opowieść o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda.

Małgorzata jak co roku spędza Wigilię samotnie. Tak jest jej wygodnie. Rodzinne święta ją męczą, zresztą w ogóle nie wychodzi już z domu – ma ponad osiemdziesiąt lat, a na zewnątrz czai się tyle niebezpieczeństw... Właśnie siada do kolacji przed telewizorem, gdy nagle zdarza się coś, co odmieni te święta – i wszystkie następne dni…

Książka nagrodzona BolognaRagazzi 2014.

 

„Wigilia to chyba najdłuższy dzień w roku, szczególnie przed południem.

- Te godziny, kiedy się tak chodzi i czeka na prezenty gwiazdkowe, to jest coś, od czego ludzie siwieją – powiedział Lasse.”- bohater “Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren

Tym, którym czas dłuży się w oczekiwaniu na święta proponuję wypełnić go czytaniem, a   tym, którym zwykle czasu brakuje, życzę by udało się znaleźć chwilę  na spotkanie z książką.  Wszystkim życzę  po prostu “zaczytanych” świąt.

Magdalena Schmidt
Kierownik biblioteki

Dane kontaktowe

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 
im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu
Społecznego Towarzystwa Oświatowego

ul. Grunwaldzka 154, 60-309 Poznań
tel. 61 867 68 12

e-mail: sekretariat@spolecznajedynka.pl
bezpośredni telefon do świetlicy: +48 730 389 328

KONTO: Santander 40 1090 1346 0000 0000 3403 4262

KRS: 0000061987

Znajdź na stronie

F991D018 5172 4CF2 B0D8 E8FCA97075F7


  9F1F10E8 FFE7 4C65 82FB E295C64CDC9B

 38125FBD 42A4 4CAC A090 99A537196995

fundusze

logo ose large

FB IMG 1662611034550 

Współpracujemy z:

   pobrany plikAD30B839 890D 4A91 A457 CE93C65F064F