16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji ustanowiony w 1995 r., z inicjatywy UNESCO. W szkolnej bibliotece mamy wiele książek, które w bardzo różnorodny sposób poruszają tematykę poszanowania drugiego człowieka, rozumienia jego praw i akceptowania różnic. Warto po nie sięgnąć, pomogą znaleźć odpowiedź na nurtujące dzieci pytania, uświadomią im jakie prawa ma każdy człowiek i jak ważne jest ich przestrzeganie, opowiedzą historię tych, którzy doświadczyli wykluczenia, dyskryminacji. Pomogą kształtować postawy otwartości na drugiego człowieka i tolerancji.
Seria „Bez tabu” adresowana jest do dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. W ciekawy sposób, omawiane są tam kompleksowe problemy wskazane w tytułach.
„Mała książka o rasizmie” (autor: M. Diouf)
W naszych rozmowach pojawia się bardzo często słowo "tolerancja". Ogólnie miało znaczyć wykluczenie dyskryminacji ludzi. W praktyce jednak, chodziło o to, by znosić lub przecierpieć czyjąś obecność. Co zostało z tego w miarę szlachetnego celu? Niewiele chyba. Dziś termin "tolerancja" odnosi się do dystansu, do obojętności bardziej, niż do współdziałania. Sugeruje, że postępowanie, wygląd, myśli drugiej osoby są odstępstwem od (mojej) normy. […] Dlatego ta książka proponuje zastąpić termin "tolerancja" - pięknym polskim słowem, czyli życzliwością .
„Mała książka o demokracji” (autor: S. Buregren)
13-letnia Jorinda postanawia dowiedzieć się, jak to jest z tą demokracją. W związku z tym układa listę rzeczy, które chciałaby zmienić. Rzeczy małych i dużych. Ale od czego zacząć? Z pomocą mamy zapisuje najpierw pytanie: "Gdzie i w jaki sposób podejmuje się decyzje?" Jorinda zaczyna od spraw, które są jej najbliższe, a więc własnej rodziny.
Książki mówiące o tym co nas, ludzi łączy, ale i o tym czym różnimy się między sobą oraz jak powinniśmy współegzystować.
„Dzieciaki z ulicy Tulipanowej” (autor: J. Krzyżanek)
Książka opowiada o małych mieszkańcach kamienicy przy ulicy Tulipanowej. I o tym, że to dobrze, że różnimy się między sobą. Bo co by było, gdyby na świecie wszyscy lubili jeść agrestowe ciasto, jeździć na rowerze, szyć z gałganków lalki i króliczki z bardzo długimi uszami, nosić sukienki oraz filcowe kapelusiki? I wszyscy wyglądaliby tak samo?
„Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej” (autor: J. Krzyżanek)
W książce znajdziesz opowiastki Lamelii Szczęśliwej o szczęściu, samodzielności, cierpliwości, papugowaniu, obiecywaniu, kłamstwie, gadulstwie, uśmiechu, śmiechu i płaczu, marzeniach, porządku, szacunku, gościnności, kradzieży, uczciwości, pokoju, tolerancji, współpracy, miłości oraz naśladownictwie.
„Różni ale tacy sami” (autor: S. Pernilla)
Książka w bardzo trafny i dowcipny sposób omawia podobieństwa i różnice między ludźmi. Czy naprawdę jesteśmy tacy różni? Książka zachęca do przemyśleń i dyskusji nad pojęciami tolerancja, współczucie, współistnienie. A przede wszystkim pokazuje jak nasz lęk przed obcymi zamienić w coś pozytywnego i konstruktywnego, jak innych zapraszać do udziału we wspólnocie zamiast ignorować i odtrącać. Tolerancja nie zawsze jest czymś łatwym. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
„My ludzie” (autor: E. Piotrowska)
To książka o nas – ludziach. O tym, że wszyscy pod pewnymi względami jesteśmy tacy sami (cieszymy się, smucimy, marzymy, myślimy), a jednocześnie o tym, że wszyscy bardzo się różnimy (cieszymy się i smucimy z różnych powodów, marzymy o innych rzeczach, myślimy inaczej. Dlatego świat jest taki barwny i ciekawy, a życie to pełna niespodzianek przygoda.
Książki o prawach człowieka i o prawach dziecka - dla małych i dużych czytelników.
„Masz prawa człowieku. Picture book na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka” (autorzy: M. Węgrzycka, I. Zabielska-Stadnik)
Masz prawa, człowieku, to książka obrazkowa, niejako streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Tym razem bez pełno brzmiącej treści poszczególnych paragrafów. Same hasła. Proste, jasne w przekazie. Przekazane słowem i obrazem. Każde hasło zilustrowane przez innego polskiego artystę. Książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Każdy człowiek ma prawa.
Ilustrowana Deklaracja Praw Człowieka dla dzieci. Przygotowana na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. (Ze wstępem Mary Robinson. Byłej Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Praw Człowieka) „Wszyscy ludzie rodzą się wolni” Każdy człowiek na tej planecie jest chroniony Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Gdziekolwiek mieszkasz, kimkolwiek jesteś, to są Twoje prawa i nikt nie może Ci ich odebrać. Ta wyjątkowa książka została wydana we współpracy z Amnesty International z okazji 60 rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ilustracje wykonane przez znanych artystów są pięknym komentarzem do każdego z 30 artykułów Deklaracji.
„Twoje prawa ważna sprawa” (autor: S. Pernilla)
Co to znaczy mieć prawa? To znaczy móc realizować swoje marzenia; to znaczy móc chodzić do szkoły, mieć kolegów i koleżanki, mieć czas na zabawę i rozrywkę. Jednak jest jeszcze wiele miejsc na świecie, gdzie dzieci musza ciężko pracować, nie mogą chodzić do szkoły, nie mogą grać w piłkę, nie mają zabawek, a nawet są bite przez dorosłych.
„Wielka encyklopedia pokoju” (autorzy: I. Bournier, M. Pottier)
Książka pokazuje, że może istnieć świat, w którym nie ma akceptacji dla wojny, rasizmu, wykluczenia i wszelkich form przemocy. Znajdziecie w niej takie zagadnienia, jak: - pokój w dziejach - działania na rzecz pokoju - miejsca i symbole związane z ideą pokoju - pokój w obecnym świecie.
„Mam prawo” (autor: G. Kasdepke)
Dziecku można wmówić wszystko lub prawie wszystko. Zwłaszcza, jeśli jest się dorosłym. Dzieci ufają nam i potrzebują nas, bo są bezradne i niesamodzielne. Świata i jego praw uczą się od nas. Dlatego dla ich bezpieczeństwa, a naszego spokoju, warto je uświadomić. Niech poznają swoje prawa. A to poznawanie wcale nie musi być nudne czy wiązać się z poważną rozmową. Można inaczej – przecież dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Przeczytajmy im zabawne historie i pozwólmy wysnuć samodzielne wnioski.
„Mam prawo i nie zawaham się go użyć” (autorzy: Joanna Olech i Edgar Bąk)
Dziewięć frapujących historii, cała paleta bajkowych celebrytów i Czerwony Kapturek w życiowej roli supermenki w pełnej akcji książce o prawach dziecka. Nie znajdziesz tu infantylnych tekstów dla maluchów albo przemądrzałych paragrafów. Czerwony Kapturek to ukryta w małym ciele superbohaterka, która niczym dobry glina, jasno objaśnia do czego ma prawo każde dziecko. A wspiera ją w tym szkolno – podwórkowa grupa przyjaciół znanych z wielu bajek oraz dobry duch Rzecznik.
„Rasizm i nietolerancja” (autorzy: F. Dutheil, H. Fellner)
Na świecie żyje kilka miliardów ludzi, którzy mają różne obyczaje, wyznają różne religie, mają inny kolor skóry, mówią różnymi językami, mają inne pomysły niż my...Nie zawsze cieszymy się z tego powodu, czasem inność szokuje, odrzuca...Ten miniporadnik uczy dzieci akceptacji drugiego człowieka, tak aby razem żyło się lepiej.
Książki, które w przepiękny sposób opowiadają historię, pokazujące jak każdy z nas chce być akceptowanym i kochanym, co dzieje się, gdy zapominamy o szacunku i godności człowieka.
„Niebieska niedźwiedzica” (autor: J. M. Chmielewska)
To pięknie i prosto napisana i narysowana historia tytułowej niebieskiej niedźwiedzicy Azul, która przychodzi na świat w krainie, gdzie wszelka odmienność nie jest akceptowana ani przez jej władcę, ani przez mieszkańców. […]To pełna ciepła i mądrości bajka o krzywdzie, jaką czyni nietolerancja zarówno tym, którzy zostają odrzuceni, jak i tym, którzy odrzucają innego.
„Hektor” (autor: Steve Barnes)
Hektor jest inny niż pozostałe hipopotamy. Jego niezwykłe czaro-białe paski sprawiają, że jest obiektem kpin ze strony członków stada. Ta wzruszająca historia, pięknie ilustrowana wspaniałymi akwarelami, podkreśla wartość przebaczania, szacunku dla odmienności oraz potrzebę spojrzenia poza zewnętrzne pozory – tym samym stanowi ważny przekaz dla młodych umysłów, dorastających w globalnym świecie.
„Jak dwie krople wody” (autor: V. Simon-Catelin)
Były sobie dwie krainy, Tu i Tam, skłócone ze sobą na śmierć i życie. Dopiero gdy Julek i Ninka spojrzeli sobie w oczy, wszystko się zmieniło Tu i Tam...Przynajmniej na jakiś czas.
„Kolory ludzi” (autor: G. Böszörményi)
Ojczulek - Niebo i Księżycowa Matula pochylają się nad swoim ostatnim dziełem - człowiekiem. Jednak coś z nim jest nie tak... Dlaczego jest taki nudny? Pełna humoru baśniowa opowieść o powstaniu człowieka, potrzebie różnorodności i zrozumienia.
„Zabić drozda” (autora: H. Lee)
Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka
„Żółte kółka” (autor: E Piotrowska)
To nie tylko historia dziewczynki z zespołem Downa, to przede wszystkim opowieść o tym, jak reagujemy na inność. Książka pisana jest z perspektywy dziecka, dzięki czemu trudny temat uzyskuje przystępną, wolną od dydaktyzmu formę. Głębia, humor i pełne napięć zwroty akcji pobudzają do refleksji i prowokują do zadawania ważnych pytań.
„Pamiętnik Blumki” (autor: I. Chmielewska)
Blumka mieszka w Domu Sierot doktora Korczaka i pisze pamiętnik. Opisuje też inne dzieci, a także życie w domu i zasady, jakie tam panują. Dowiadujemy się, co to znaczy szanować dzieci i ich prawa. I jak je kochać.Iwona Chmielewska, autorka tekstu i ilustracji, łączy fakty z fikcją i w sposób niezwykle subtelny kreuje świat, o istnieniu którego nie wolno zapomnieć.
„Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (autor: B. Ostrowicka)
Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.
„Złodziejka książek” (autor: M. Zusak)
Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…
„Dziecięcy Bestseller Roku” 2008. „Chłopiec w pasiastej piżamie” (autor: J. Boyne)
Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...? Światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i zekranizowany w 2008 roku.
„Asiunia” (autor: J. Papuzińska)
Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. „Czy wojna jest dla dziewczyn” (autor: P. Beręsewicz) Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic. Chociaż wolałaby te małe, te kolorowe, dziecięce. Wzruszająca książka dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy do biblioteki!
oprac. Magdalena Schmidt