4 października 202361 867 68 12sekretariat@spolecznajedynka.pl

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu

Kilka słów o nas

Poszukujesz przyjaznego miejsca dla swojego dziecka, w którym wkroczy ono w świat edukacji w atmosferze indywidualnego podejścia do ucznia, jego cech charakteru, naturalnych uzdolnień i pasji? Szukasz bezpiecznej przystani, gdzie Twoje dziecko będzie nie tylko zdobywać wiedzę, ale odkryje swoje talenty, nawiąże bliskie przyjaźnie i nauczy się życia w społeczeństwie? Szkoła społeczna w Poznaniu jest idealnym wyborem. Jej założeniem edukacja oparta na współpracy i społeczności. Zachęcamy każdego ucznia do pracy w taki sposób, aby rozwijał wrodzone predyspozycje, zdobywał nową informacje i osiągał lepsze wyniki w nauce po to, by zaprocentowały one w przyszłości.

więcej

Poznaj misję naszej szkoły i dowiedz się, jakie metody oraz techniki nauczania stosujemy. Przejrzyj plan zajęć rozwijających uzdolenienia: naukowych, językowych, artystycznych oraz sportowych dostępnych w ramach stałego miesięcznego czesnego. Zapoznaj się z naszym zapleczem oraz kompetencjami zatrudnionej kadry i odnajdź dla swojego dziecka idealne miejsce, w którym będzie mogło dorastać i się rozwijać.

Społeczna Szkoła Podstawowa Poznań – poznaj krótką historię poznańskiej jedynki

Jako społeczna szkoła podstawowa w Poznaniu działamy od 1989 roku. Jesteśmy pierwszą placówką w stolicy Wielkopolski założoną pod patronatem Społecznego Towarzystwa Oświatowego, którego celem było wspieranie nowej edukacji po zmianach ustrojowych. Szkoły społeczne miały na celu spełnienie marzeń rodziców i nauczycieli o miejscu wolnym od ideologii państwowej, skupionym nie na systemowych rozwiązaniach, ale przede wszystkim dobrym przygotowaniu dzieci i młodzieży do trudów dorosłego życia. Przez kolejnych 30 lat przeszliśmy ogromną metamorfozę. Społeczna Jedynka w Poznaniu początkowo mieściła się w prywatnym mieszkaniu i prowadziła zajęcia zaledwie dla kilkorga sześciolatków. Z czasem przenieśliśmy się do nowoczesnego i dobrze wyposażonego budynku, rozbudowaliśmy zaplecze techniczne oraz dobraliśmy liczniejszą kadrę pozwalającą podołać zainteresowaniu, które błyskawicznie rosło podczas kolejnych rekrutacji. Obecnie do dyspozycji uczniów pozostają m.in. nowoczesne gabinety przedmiotowe, sale gimnastyczne, sala teatralna, przestronna świetlica, sale rytmiczne i przytulna kawiarenka. Od września 1999 roku (po reformie oświaty) rozpoczęliśmy pracę także jako Społeczne Gimnazjum nr 1 w Poznaniu, dzieląc budynek na część przeznaczoną dla uczniów klas 1-6 oraz gimnazjalnych. W 2019 roku, po kolejnych zmianach w systemie oświatowym, powróciliśmy do pierwotnego charakteru ośmioklasowej społecznej szkoły podstawowej. Od roku 2022 w ramach naszego Zespołu Szkół funkcjonuje także Społeczne Liceum Ogólnokształcące.Akredytacja Erasmus+

Akredytacja Erasmus+

Więcej

Serwis ósmoklasisty

Więcej
Serwis ósmoklasisty
Otwieramy liceum

Otwieramy liceum

Więcej

Aktualności

02-10-2023

Samorząd Uczniowski 2023/2024

Ogłaszamy skład reprezentantów Samorządu Uczniowskiego na rok 2023/2024.

więcej >>

30-09-2023

Zbieramy kilometry

Ponownie włączamy się do akcji zbierania kilometrów dla podopiecznych Fundacji Dzięki Tobie! ...

więcej >>

25-09-2023

Benalmadena - kurs językowy [RELACJA]

Nasi uczniowe relacjonują pobyt w Benalmadenie na intensywnym kursie językowym!

więcej >>

18-09-2023

Wyniki rekrutacji do mobilności uczniowskiej - Magdeburg, Niemcy

Zakończyła się rekrutacja do mobilności uczniowskiej w Magdeburgu!

więcej >>

18-09-2023

Wyniki rekrutacji do mobilności uczniowskiej - Alicante, Hiszpania

Zakończyła się rekrutacja do mobilności uczniowskiej w Alicante!

więcej >>

15-09-2023

Wymiana międzynarodowa - Francja

Otwieramy nabór zgłoszeń do międzynarodowej wymiany uczniowskiej we Francji!

więcej >>

11-09-2023

Spotkanie z rodzicami - 19.09.2022 [PLAN]

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkania z rodzicami!

więcej >>

07-09-2023

Krótkoterminowa mobilność uczniów - Niemcy

Jedna osoba z klas ósmych może wziąć udział w czterotygodniowej wymianie uczniowskiej w Magdeburgu.

więcej >>

07-09-2023

Długoterminowa mobilność uczniów - Hiszpania

Dwie uczennice naszej szkoły mają szansę na uczestnictwo w pięciotygodniowej wymianie uczniowskiej w Alicante.

więcej >>

06-09-2023

Erasmus+ - wyjazd dla uczniów z językiem niemieckim

Otwieramy zapisy na wyjazd w ramach programu Erasmus+ dla uczniów uczących się języka niemieckiego!

więcej >>

06-09-2023

Erasmus+ - wyjazd dla uczniów z językiem hiszpańskim

Otwieramy zgłoszenia do wyjazdu w ramach progamu Erasmus+ dla uczniów uczących się języka hiszpańskiego!  

więcej >>

05-09-2023

Zajęcia pozalekcyjne

Zapraszamy do zapoznania się z planem zajęć pozalekcyjnych (LINK) oraz zasadami zapisów i udziału w tych zajęciach.

więcej >>

31-08-2023

Plan lekcji 2023/2024

Zapraszamy do zapoznania się z planem lekcji na nowy rok szkolny!

więcej >>

26-08-2023

Rozpoczęcie roku szkolnego [PLAN]

Zapraszamy do zapoznania się z planem uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

więcej >>

11-08-2023

Remonty

Przygotowujemy budynek szkoły na nowy rok szkolny!   ...

więcej >>

21-07-2023

Podręczniki 2023/2024

Poniżej przedstawiamy zestawienie podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2023/24.

więcej >>

17-07-2023

Smart Teachers Play More

Na Islandii pani Agata Gerard i pani Urszula Rotnicka wzięły udział w kursie Improve Your English - w ramach programu Smart Teachers Play More.    ...

więcej >>

06-07-2023

Wakacyjne rytmy

Dwie nowe piosenki nagrał ostatnio nasz zespół muzyczny!

więcej >>

05-07-2023

Zaświadczenia o wynikach egzaminu

Ważne przypomnienie dla naszych tegorocznych absolwentów!

więcej >>

05-07-2023

Sekretariat w wakacje

Informujemy, że sekretariat będzie czynny w wakacje we wtorki i czwartki w godzinach 10:00 - 13:00.

więcej >>

22-06-2023

W hołdzie Agnieszce Dowbor-Muśnickiej

Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 83. rocznicy zbrodni w Palmirach.

więcej >>

21-06-2023

Dzień Języków Obcych

 Uczniowie i uczennice zaprezentowali teledyski do największych przebojów muzyki pop! ...

więcej >>

17-06-2023

mPotęga - dofinansowanie matematyki [GŁOSOWANIE]

Mamy szansę na dodatkowe środki na działania matematyczne!

więcej >>

16-06-2023

Doradztwo zawodowe - spotkanie z absolwentką

Rozmowy o możliwościach rozwoju w szkole ponadpodstawowej zakończyły cykl spotkań w ramach doradztwa zawodowego.

więcej >>
Czytaj wszystko

Terminarz

przerwa jesienna

30-10-2023 0:00

drzwi otwarte

28-11-2023 17:00

roraty

04-12-2023 6:45

roraty

11-12-2023 6:45

roraty

18-12-2023 6:45

pastorałka

22-12-2023 0:00

zimowa przerwa świąteczna

23-12-2023 0:00

rodzinne kolędowanie

05-01-2024 16:00

drzwi otwarte

09-01-2024 17:00

ferie zimowe

10-02-2024 0:00

Date

    -    

Społeczna Szkoła Podstawowa Poznań – jak pracujemy na co dzień?

Społeczna Szkoła Podstawowa Poznań już od lat nie tylko kształci kolejne pokolenia uczniów, przygotowuje ich do obowiązkowych egzaminów oraz dalszej edukacji, ale przede wszystkim pozwala dzieciom zdobyć umiejętności społeczne i interpersonalne. Szkoły społeczne opierają się o założenia programowe i spełniają wszystkie wymogi stawiane szkołom publicznym, ale zarazem posiadają dużo więszą autonomię i możliwość twórczego działania. Na codzienne funkcjonowanie szkoły, mają wpływ nie tylko dyrekcja i nauczyciele, ale także współpracujący z nimi rodzice i oczywiście uczniowie. Szkoła Społeczna nr 1 w Poznaniu to miejsce, w którym Twoje dziecko szybko przystosuje się do nowych warunków. W bezpiecznym otoczeniu i przyjaznej atmosferze nauczy się realizacji kolejnych obowiązków. Pomożemy mu odkryć jego mocne strony i pracować nad nimi w taki sposób, aby osiągać możliwie jak najlepsze wyniki. Naszym celem jest nie tylko przekazanie twardej wiedzy, ale i:

 • ukształtowanie u uczniów postaw społecznych – chcemy, aby każda osoba kończąca naszą szkołę była samodzielna, opanowała umiejętności komunikacyjne, potrafiła współpracować w grupie i chętnie podejmowała społeczne przedsięwzięcia na rzecz innych,
 • nauka twórczego myślenia,
 • wypracowanie odpowiedzialnej postawy u uczniów – pokazujemy, jak organizować obowiązki i je stopniować, aby efektywniej zdobywać nową wiedzę,
 • nauka dzielności – kadra wychowawcza przywiązuje dużą wagę do tego, aby dzieci w przyszłości stały się odważnymi i samodzielnymi osobami potrafiącymi podejmować wyzwania, dążyć do obranych celów i radzić sobie z porażkami.

Nasz zespół

Anna Kozak

nauczyciel matematyki

więcej

Barbara Kwilecka-Hoffman

nauczyciel języka niemieckiego

więcej

Agata Grześkowiak

nauczyciel wychowania fizycznego wychowawca świetlicy

więcej

Joanna Kaszyńska

nauczyciel fizyki

więcej

Anna Skrzypczak

nauczyciel wychowania fizycznego

więcej

Tomasz Karolak

dyrektor szkoły   dyżur dla rodziców:  wtorek 14:00 - 16:00 czwartek 8:00 - 9:00   prosimy o zarezerwowanie spotkania za pomocą formularza 

więcej

Grażyna Szymkowiak

nauczyciel języka polskiego

więcej

Paulina Dreliszak

nauczyciel wychowania fizycznego

więcej

Janina Kryszewska

nauczyciel matematyki

więcej

Marta Wolińska

nauczyciel wychowania fizycznego

więcej

Beata Stefaniak

nauczyciel języka polskiego

więcej

Patryk Jankowski

nauczyciel matematyki i fizyki

więcej

Magdalena Schmidt

kierownik biblioteki

więcej

Agata Domańska

nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej logopeda

więcej

Aleksandra Szałkowska

nauczyciel angielskiego

więcej

Natalia Mroczek

nauczyciel języka angielskiego

więcej

Mariusz Kaźmierczak

nauczyciel historii

więcej

Jadwiga Przepierska

nauczyciel biologii

więcej

Urszula Rotnicka

nauczyciel przyrody i geografii

więcej
Poznaj wszystkich

Społeczna Szkoła Podstawowa Poznań – dlaczego warto zapisać dziecko do naszej placówki?

Wyróżnikami Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu są:

 • niewielkie klasy – sprzyjają one indywidualnemu podejściu nauczyciela do ucznia i pozwalają szybko wykryć nawet najmniejsze problemy,
 • dostęp do zajęć rozwijających uzdolnienia i zajęć uzupełniających – stawiamy nie tylko na rozwój naturalnych predyspozycji dziecka, ale i pomagamy uczniom utalentowanym w innych dziedzinach nadrabiać zaległości w przedmiotach, którymi na co dzień są nieco mniej zainteresowane,
 • bogaty plan zajęć pozalekcyjnych w ramach stałego czesnego – dzieci mogą zapisywać się na liczne kółka zainteresowań (związane z przedmiotami oraz pasjami pozaszkolnymi), zajęcia sportowe i artystyczne (m.in. teatr, chór i emisję głosu, zespół instrumentalno-wokalny),
 • nauczanie języków w oparciu o nowoczesną metodę CLIL – Content and Language Integrated Learning łączącą naukę angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego z wiedzą z innych przedmiotów,
 • rozwiązania sprzyjające efektywnej nauce języków obcych: język angielski od klasy „zerowej” (w klasach 2-8 – w małych grupach); drugi język obcy od klasy czwartej,
 • organizacja licznych warsztatów i szkolnych konkursów,
 • udział w wielu konkursach i olimpiadach pozaszkolnych oraz wydarzeniach kulturalnych,
 • współpraca z innymi szkołami (w tym zagranicznymi),
 • organizacja językowych wyjazdów zagranicznych i wymian uczniowskich.

Przekonaj się, że Społeczna Szkoła Podstawowa Poznań im. św. Urszuli Ledóchowskiej to miejsce, w którym maluchy błyskawicznie adaptują się do nowych warunków, a absolwenci chętnie powracają w nasze mury, aby podzielić się swoimi sukcesami.

Z życia szkoły

Uczniowie o nas

Społecznej Jedynce spotkałem jednych z najlepszych nauczycieli, jacy kiedykolwiek dotąd mnie uczyli. Wszyscy w tej szkole się znali. Mimo, że czasami było ciężko (śmiech) to jednak wiedza zdobyta w Społecznej Jedynce nieraz przydawała się na dalszym etapie edukacji.

Kacper Gielnik (absolwent 2014)

„W czasie, gdy ja chodziłem do gimnazjum, w szkole była jedna sala z komputerami, a teraz uczniowie mają do dyspozycji nowoczesne pracownie i tablety. Technologia poszła do przodu, ale duch i atmosfera wciąż są takie same. Wciąż wspiera się akcje charytatywne, stawia się na uczniów i ich umiejętności, tworzy się niezwykłą społeczność i przyjaźnie, które przetrwają na długo. I to nie tylko z kolegami, ale też, co ciekawe, z nauczycielami.”

czytaj całość

Jan Działyński (absolwent 2004)

„W porównaniu z poprzednią szkołą w Społecznej Jedynce po raz pierwszy zetknąłem się z indywidualnym podejściem do ucznia. Nauczyciele nie poddawali się i cierpliwie tłumaczyli zagadnienia, choć jeśli chodzi o sprawdzanie wiedzy to byli dość wymagający. Po raz pierwszy tak naprawdę zacząłem się uczyć, a co więcej odkrywać, co mnie tak naprawdę interesuje. To właśnie wtedy rozpoczęły się moje największe pasje, które z czasem (pośrednio i bezpośrednio) wpłynęły na to, czym się zajmuję dzisiaj. W szkole zawsze takie pasje wspierano.”

czytaj całość

Jan Działyński (absolwent 2004)

„Społeczna Jedynka to miejsce w którym można czuć się bezpiecznie. W którym w pierwszych trudnych latach edukacji szkolnej dostaje się schronienie i poczucie przynależności. To także miejsce, które pozwala rozwijać pasje. Każdy uczeń jest ważny, a jego indywidualność nie jest problemem lecz skarbem. To miejsce, w którym mądrzy ludzie pomagają wykorzystać potencjał i dają drogowskazy na przyszłość. Uważnie słuchając, można te drogowskazy nosić przy sobie całe życie.”

czytaj całość

Joanna Sobocińska (absolwentka 2008)

„Jedne z moich najlepszych wspomnień ze Społecznej Jedynki pochodzą z różnego rodzaju warsztatów takich jak np. warsztaty ekologiczne, czy matematyczne.”

czytaj całość

Barbara Hadryś (absolwentka 2011)

„Po gimnazjum, dzięki konkursom, bez problemu dostałam się do wymarzonej klasy matematyczno-fizycznej w LO św. Marii Magdaleny.” 

czytaj całość

Alina Celichowska (absolwentka 2011)

„W Społecznej Jedynce mogłem kreować życie szkoły. Jeśli uważasz taką możliwość za szansę na dobrze spędzone lata nauki, jeśli otwartość, pomocniczość, organizacja są bliskie Twojemu sercu, to Społeczna Jedynka doskonale do Ciebie pasuje.”

czytaj całość

Maksymilian Skrzypczak (absolwent 2017)

„Najciekawszym wspomnieniem i skarbem są z pewnością ludzie, których poznałam, którzy wiele mnie nauczyli i wskazali mi drogę i bardzo często nadal są obecni w moim życiu.”

czytaj całość

Joanna Sobocińska (absolwentka 2008)

Dane kontaktowe

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 
im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu
Społecznego Towarzystwa Oświatowego

ul. Grunwaldzka 154, 60-309 Poznań
tel. 61 867 68 12

e-mail: sekretariat@spolecznajedynka.pl
bezpośredni telefon do świetlicy: +48 730 389 328

KONTO: Santander 40 1090 1346 0000 0000 3403 4262

KRS: 0000061987

Znajdź na stronie

F991D018 5172 4CF2 B0D8 E8FCA97075F7


  9F1F10E8 FFE7 4C65 82FB E295C64CDC9B

 38125FBD 42A4 4CAC A090 99A537196995

fundusze

logo ose large

FB IMG 1662611034550 

Współpracujemy z:

   pobrany plikAD30B839 890D 4A91 A457 CE93C65F064F